Şanlıurfa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği
Increase text size Decrease text size Print

Eyyübiye Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Milli İşletim Sistemi Olan Pardus İle Hizmete Başladı

Türkiye’de sağlık sektöründe ilk defa Şanlıurfa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Eyyübiye Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Milli İşletim Sistemi olan Pardus ile hizmete başladı.

 

Kullanıcı başı ortalama 2 bin TL Avantaj sağlanmış oldu

Genel Sekreterimiz Uz Dr M.Cihan EKMEN ; ‘Gerek kamuda gerekse de özel sektörde bilişim faaliyetleri hızla artmaktadır. Türkiye bu artışta kendine ait argümanları oluşturmakta ve uygulamaktadır. Savunma sanayide geliştirilen yerli cihazlar milli gururumuz olmuştur. Aynı imkân ve olanakların Sağlık sektöründe de geliştirilmesi ve milli sağlık donanımlarımızın kullanılması dışa bağımlılığımızı azaltacaktır. Bilgisayarların sağlık sektöründeki katkılarını ve işlem kolaylıklarını yaşarken bu sistemlerin mali giderlerini azaltmak ve milli projelere destek vermek bizim için çok önem arz etmektedir. Milli İşletim Sistemi olan Pardus TÜBİTAK-Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi(ULAKBİM) yönetiminde geliştirilen milli işletim sistemi dağıtımıdır. Kötü niyetli yazılımlar; virüs, trojan gibi zarar verici uygulamalara karşı güvenli bir yazılım sunan, aynı zamanda tamamen Türkçe olan bir işletim sistemidir. TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve destek verilen PARDUS  ücretsiz olarak devlet kurumlarına verilmektedir. Umudumuz söz konusu hastanemizdeki uygulamanın ilimize başarılı bir şekilde yaygınlaştırılmasıdır ”dedi.

NEDEN PARDUS?

2003 yılında geliştirilmeye başlanan Pardus günümüze kadar birçok yenilikçi teknolojiyi içerisinde barındırmış ve güncel ihtiyaçlara göre geliştirilmeye devam edilmiştir. Açık kaynaklı olması bu sistemin şeffaf ve güvenilir bir işletim sistemi olmasını sağlamaktadır. Diğer bir avantajı da kötü niyetli yazılımlar; virüs, trojen gibi zarar verici uygulamalara engel olmasıdır. Pardus; Libreoffice gibi güçlü ofis yazılımlarını tam olarak Türkçe ve ücretsiz sağlar. Böylece yazılar, sunumlar, hesap tabloları ve diğer gereksinim duyulan belgeler Pardus’la kolayca hazırlanabilmektedir. Daha önce hazırlanmış belgeler de problemsiz güncellenebilir. Pardus içerisinde bulunan yaklaşık 35 bin uygulama paketini ücretsiz olarak kullanıcısına sunar. Pardus Türkçe bir işletim sistemidir. Türkçe karakterleri de sorunsuz bir şekilde F ve Q klavye seçenekleri ile kullanılabilir.

 

HÜKÜMET PROGRAMINDA PARDUS

 Başbakanımız Sayın Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu tarafından da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Sunulan 62. Hükümet Programında milli işletim sistemimiz Pardus İşletim Sistemi’ne yer verilmiştir. Sayın Davutoğlu; ‘Milli işletim sistemimiz Pardus’un yeni versiyonu çıkarılmış olup, önümüzdeki dönemde kamu kurumlarında ve özel sektörde kullanımının yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. Mevcut ürünlerimizin tüm alt sistemleri de dahil tamamen yerlileştirilmesinin çok kritik olduğunun kullanım ve ihracattaki özgürlüğümüzün buna bağlı olduğunun farkındayız. Bu yöndeki faaliyetler sanayimizin bütüncül şekilde değerlendirilmesini sağlayacak, toptan kalkınma hamlemize de ivme kazandıracak bir entegre çalışma olarak yürütülecektir.’ şeklinde Pardus’a desteklerinin devam edeceğini belirtmiştir. 64. Hükümet Programında da 2015-2018 Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında Pardus Projesi tekrar hükümet programına girmiştir. Kamu kurum ve kuruluşları lisanslı yazılım kullanmaktadır. Lisans ücretli işletim sistemleri, arka ofis uygulamaları, virüs yazılımları ve diğer yardımcı yazılımlar büyük miktarlarda maddi kayıplara ve bu ücretlerin yurt dışına çıkmasına sebep olmaktadır.